Mútne029 63
Tel: 0905 975 842
Email:tjmutne@gmail.com

Prvé počiatky klubu v Mútnom siahajú už od roku 1951. Podľa listov a dokumentov zo štátneho archívu prvými zakladateľmi boli Vendelín Skurčák (vedúci polesia Pilsko v Mútnom), František Radzo a Viktor Romaňák (obaja učitelia vtedajšej ZDŠ). Od založenia sa hrával len priateľský futbal, stolný tenis, volejbal a lyžiarske preteky. Bohužiaľ, z tohto obdobia až po rok 1966 sa nezachovali žiadne informácie, fotky zo života telovýchovnej jednoty (TJ) a pravdepodobne v tomto období TJ nenapredovala.

Azda najväčší zlom nastal v spomínanom roku 1966. Niekoľko nadšencov znovu akoby založili TJ, ktorá mala len jeden oddiel. Niekoľko mien, ktoré mali najväčšiu zásluhu na založení: Karol Traj, Jozef Majcher, Karol Kozaňák, Albín Olašák, Ondrej Buday, Milan Bjalončík a Karol Mrocek. Títo zároveň tvorili základ mužstva.

 

Úspešný dorast ťahal mužov

Prvý zápas odohralo futbalové mužstvo na ihrisku vo Vavrečke proti Ťapešovu a hneď

úspešne víťazstvom 3:2. Prvý zápas na domácej pôde, ktorý sa hral ešte bez sietí, skončil nerozhodne. Postupom času boli počiatočné problémy prekonané a tak sa vytvorili podmienky pre vytvorenie ďalších družstiev. V roku 1976 bol vytvorený dorast, ktorý zaznamenal hneď v prvom roku účinkovania výrazný úspech. Vyhral vtedajšiu 3. triedu. Prehral len jeden zápas  a postúpil vyššie. V úspechoch pokračoval ďalej, keď  v nasledujúcom ročníku skončil na druhom mieste. Postup prehral až v poslednom zápase v Tvrdošíne.

Hráči tohto úspešného dorastu začali tvoriť kostru mužstva a ďalší dobrý výsledok sa rýchlo dostavil. Po jeseni v ročníku 1978/79 sa muži Mútneho nachádzali v tretej triede skupiny sever na 2. mieste.  Jar bola menej úspešná. Mužstvo kleslo až na 7. miesto, čím si však zabezpečilo účasť v novovytvorenej celookresnej 3.triede. Kolektív tvorili Štefan Müller, Serafín Tomašák, Anton Turoň, Štefan Obal, Marián Fernéza, Anton Grzýb, Štefan Mačuš, Štefan Protuš, Vladimír Briš, Ján Mačuš, Štefan Kapičák a Štefan Bugaj.

Na jar v roku 1980 sa začalo na ihrisku v Mútniku s výstavbou nových šatní. Najprv sa začalo len s hrubou konštrukciou, neskôr pribudol plech a dlho nič. Asi po roku sa podarilo vybetonovať podlahu a vykopať obvodový kanál a stavba opäť na chvíľu zastala.

 

Z Tatranu Družstevník

Ani v iných športoch TJ nezaostávala. V roku 1981 sa žiaci Mútneho zúčastnili  na okresných hokejových majstrovstvách, kde sa stali víťazmi a postúpili do ďalšieho kola. Hrdinom sa stal sedemgólový Štefan Tomašák. Bol vyhlásený za najlepšieho hráča turnaja. Veľkú zásluhu na tomto úspechu mal Ondrej  Buday ako vedúci tohto mužstva.

Prvého februára toho istého roku sa zúčastnili naši štyria členovia aj Bielej stopy SNP, súťaže v behu na lyžiach. Všetci zvládli náročnú 55-kilometrovú trať bez zaváhania.

V nedeľu 20. decembra  1981 bolo na výročnej členskej schôdzi prijaté premenovanie vtedajšej TJ Tatran Mútne na TJ Družstevník Mútne. Dôvodom boli takmer žiadne finančné prostriedky. Vtedajšie JRD prisľúbilo pomoc. Na oplátku sa športovci  zaviazali odpracovať v rámci možností až 300 brigádnických hodín a to vykladaním vriec z vagónov. Tento názov má TJ až do dnešného dňa.

 

Očakávaný výkop na Píle

Po skončení sezóny 1982/83 futbalové mužstvo cieľ nesplnilo, i keď skončilo na výbornom štvrtom mieste. Stačilo iba vyhrať zápas v Žaškove. Mužstvo sa nedostavilo včas, prehralo kontumačne a prišlo o možnosť postúpiť.

Do novej sezóny si Mútne dalo znovu cieľ postúpiť. Pred súťažou však dostalo podmienku na uzavretie ihriska. Začala sa náročná práca na zabezpečenie regulárnosti ihriska. Avšak všetka práca vyšla nazmar. Týždeň pred súťažou OFZ ČSZTV, družstvo mužov bez akejkoľvek kontroly hracej plochy vylúčil zo súťaže. Aj napriek tomuto rozhodnutiu sa činnosť TJ neskončila. Členovia sa zomkli a začali s výstavbou novej hracej plochy. Po odohraní niekoľkých priateľských zápasov začala jarná súťaž bez našej účasti. Za výdatnej pomoci JRD sa však začalo budovať nové futbalové ihrisko v dedinskej časti Píla. Buldozérom sa zrovnávali kopce, naviezla sa hlina a zasiala tráva.

Dňa 24. júla prišlo dlho očakávané vylosovanie novej súťaže. Aj po schválení ihriska prišla ďalšia nepríjemná správa. Do súťaže bolo prijaté len družstvo žiakov a dorastu. Muži nemohli byť zaradení , pretože klub nemal rozhodcov. Mužstvo podalo odvolanie, prihlásilo rozhodcu Ondreja Budaya na seminár, no nič nepomáhalo. Vylúčenie ostalo v platnosti. Ostala len malá nadej, nakoľko sa tento problém týkal aj iných TJ. Nakoniec bolo mužstvo dodatočne prijaté do súťaže 22. októbra toho istého roku. Hráči dočkali a odohrali zápas aj  na novom ihrisku na Píle.

Avšak stále rezonovala snaha vybudovať resp. zrenovovať prvotné ihrisko v Mútniku. Po dlhom očakávaní sa podarilo 29. júla 1990 otvoriť staronové  ihrisko v Mútniku.  Za zmienku stojí aj vtedajšia súťaž v slušnosti, ktorú naši hráči vyhrali.

V tomto čase mužstvo dospelých tvorilo výborný kolektív. Nadviazalo aj mnohé družby s mužstvami z Čiech a Poľska, ako boli TJ Sokol Horěpník a LKS Sola Leki.

 

Mútnik obnovili a hrajú tam dodnes

V roku 1988 sa cez leto znovu rozbehla výstavba a oprava ihriska v Mútniku. Bol navezený štrk ako drenáž a následne hlina. Práce sťažovalo počasie, no nakoniec sa podarilo znovu zrenovovať trávnatú plochu. Stavbyvedúci ihriska bol Jozef Jaňák a výdatne mu pomáhali Ján Mačuš, Ján Kapičák, Štefan Obal, Ondrej Buday, František Vaterka.

V roku 2005 sa začalo s výstavbou novej murovanej tribúny, ktorá nahradila ešte pôvodné drevené šatne. Dokončená a slávnostne otvorená bola v roku 2010 a slúži športovcom dodnes. V minulom roku pribudli nové striedačky a ochranné siete za bránky. Mužstvo sa tiež tešilo z postupu do II. triedy. Ôsmu ligu vyhralo s osembodovým náskokom. Prakticky už po jeseni nebolo o jeho prvenstve najmenších pochýb. Zimovalo s plným počtom bodov.

Výborné výsledky futbalistov nenechali chladnými ani ľudí v takmer trojtisícovej obci. Na štadión ich prichádzalo stále viac.

 

Úspešné aj iné športy

Futbalisti v obci využívajú najmä v zimnom období športovú halu. Slúži hlavne florbalistom, ktorý sa od roku 2015 spojili s TJ a prihlásili sa do súťaže. Hlavným zakladateľom a trénerom bol a stále je Anton Kapičák. Vďaka jeho zásluhe sa hneď v prvej sezóne dorastenci a juniorky prebojovali  na majstrovstvá Slovenka. Ako jediné dedinské mužstvo boli trikrát po sebe v play-off extraligy, kde sa nenechalo zahanbiť  a potrápilo aj veľké florbalové mestá. Dokonca tri hráčky Dominika Serdeľová, Mirka Kšenzuláková a Katarína Kšenzulákova sa v tomto krátkom čase fungovania dostali aj  za výber Slovenska.

V dedine sa stále hrá stolný tenis, ktorý ma tiež dobré výsledky. Veľkú zásluhu majú na tom bratia Stanislav a Štefan Veselovský. Nezanevrel ani hokejový duch. Hokejisti Mútneho boli trikrát po sebe majstrami Oravskej hokejovej súťaže. Srdcom mužstva je František Vaterka, ktorý dal dokopy súčasné mužstvo.

História TJ sa tvorila pomerne dlho. Za roky pôsobenia prešla  ťažkými aj ľahkými časmi. Je ešte určite mnoho mien, ktoré tu neboli spomenuté  a zaslúžia si vďaku. Preto sa práve aj im chceme poďakovať.  Bez týchto ľudí by klub nehýril  športovými  farbami, ako je tomu do dnešného dňa.

 

 

Marián Krišš a z kroniky Štefana Mačuša

O KLUBE

Športový klub TJ Družstevník Mútne bol založený v roku 1967. Za ten čas sa v ňom vystriedalo veľa hráčov. Aktuálne súťažíme v piatich súťažiach a to: muži, dorast, starší a mladší žiaci a prípravka.

Najnovšie články

Partneri

Kontakt

Tel: 0905 975 842

Email: tjmutne@gmail.com